Zawiasy do drzwi - jak wybrać?

2019-06-12

Podczas całego procesu wykańczania mieszkania, niejeden raz natrafisz na coś, co może cię mocno zaskoczyć - nikt bowiem na co dzień nie myśli, jak wiele małych elementów składa się na zachwycający efekt końcowy. A jednym z takich szczegółów są właśnie zawiasy do drzwi. Ich prawidłowy wybór to święty spokój na lata i prawidłowo działające drzwi. Jak wybrać zawiasy do drzwi?

Zawiasy do drzwi - rodzaje

Podstawowe rodzaje, na jakie dzielą się wszystkie dostępne na rynku zawiasy do drzwi, jest bardzo prosty. To bowiem:

  1. Zawiasy do drzwi wkręcane, które wkręca się zarówno w drzwi, jak i w samą framugę
  2. Zawiasy do drzwi toczone
  3. Zawiasy do drzwi wkuwane
  4. Zawiasy do drzwi wahadłowe

Taki podział jednak z pewnością niewiele ci powiedział i jeśli chodzi o wybór, wciąż prawdopodobnie nie masz pojęcia, jakie zawiasy do drzwi kupić. Zgadza się? Wynika to z tego, że aby wybrać dobre zawiasy do drzwi, musisz przeanalizować kilka ważnych parametrów. Na co dokładnie?

Jak wybrać zawiasy do drzwi?

MATERIAŁ DRZWI

To zdecydowanie najważniejsza kwestia, gdy chcesz wybrać dobre zawiasy do drzwi. Wśród najpopularniejszych rodzajów zawiasów do drzwi na pewno trzeba wymienić:

  • zawiasy do drzwi szklanych - te nie mogą przekazywać zbyt dużej siły na same skrzydła drzwiowe, więc muszą posiadać zdolność do rozpraszania energii, którą najczęściej uzyskuje się poprzez zastosowanie wkładek amortyzacyjnych (np. z gumy); najczęściej wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej
  • zawiasy do drzwi drewnianych - te natomiast muszą wyróżniać się dużą wytrzymałością, bo drzwi drewniane należą do cięższych; dlatego zawiasy do drzwi najczęściej wykonane są z wytrzymałych materiałów, np. ze stali, aluminium czy mosiądzu
  • zawiasy do drzwi łamanych - ze względu na rodzaj muszą wyróżniać się specjalną konstrukcją, która nie utrudni łamania skrzydła; mogą być wykonane z naprawdę różnych materiałów
  • zawiasy do drzwi balkonowych - te wykonywane są najczęściej ze stali, która wcześniej zostaje zabezpieczona przed korozją

WAGA DRZWI

Parametr, którego po prostu nie możesz zignorować, gdy wybierasz zawiasy do drzwi. Gdy bowiem wybierzesz za słabe zawiasy do drzwi, nie utrzymają one ciężaru drzwi i doprowadzą do ich zniszczenia. Bez obaw, gdyż na rynku znajdują się liczne zawiasy do drzwi - zarówno lekkich, jak i ważących więcej niż 10 kilogramów.

SZEROKOŚĆ DRZWI

Najczęściej szerokość drzwi mieści się w standardowym przedziale od 60 do 80 centymetrów. Nie jest to jednak złota zasada, dlatego gdy wybierasz zawiasy do drzwi, najpierw upewnij się, jak szerokie są drzwi w twoim domu.

KLASA TRWAŁOŚCI

To siedmiostopniowa skala wskazująca wytrzymałość drzwi. Nietrudno się domyślić, że im jest ona wyższa, tym lepiej. Klasa 7 oznacza, że dany model przeszedł próbę 200 tysięcy cykli otwierania i zamykania i wciąż był funkcjonalny. Takie zawiasy do drzwi z pewnością będą najlepsze.